SEKTÖREL HABERLER

Haziranda markalı konutların stok erime hızında rekor yaşandı

Yeni Konut Fiyat Endeksi’nde, haziran ayında bir önceki aya göre 1+1 konut tipinde yüzde 0,43, 2+1 konut tipinde yüzde0,36, 3+1 konut tipinde yüzde 0,15 ve 4+1 konut tipinde yüzde 0,18 nominal artış yaşandı. 
Haziran ayında markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 6,36’lık kısmının yabancı yatırımcılara yapıldığı gözlendi. Bu satışlarda yüzde 57,14 ile 2+1 özellikteki konutlar tercih edildi. 
Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde, haziran ayında peşinat kullanım oranı yüzde 32,50, banka kredisi kullanım oranı yüzde 47,03 ve senet kullanım oranı yüzde 20,47 olarak gerçekleşti. Mayıs ayında peşinat kullanımı yüzde 27,63, banka kredisi kullanımı yüzde 17,03, senet kullanımı yüzde 55,34 olarak gerçekleşmişti. 
Haziran ayında markalı konutlardaki stok erime hızı rakamları değerlendirildiğinde adet bazında yüzde 11,96 oranında erime gözlendi. Mayıs ayında stok erime hızı yüzde 3,79 oranında gerçekleşmişti. 
Haziranda satışı gerçekleştirilen markalı konutların yüzde 49,92’si bitmiş konut stoklarından, yüzde 50,08’i bitmemiş konut stoklarından oluştu. Mayıs ayında ise satışların yüzde 28,85’i bitmiş, yüzde 71,15’i bitmemiş konut stoklarından oluşmuştu.
"DÜŞÜK FAİZ ORANLARI, KONUT KREDİLERİ ÇOK OLUMLU ETKİLEDİ"
Açıklamada görüşlerine yer verilen Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kalyoncu, yeni konut satışlarındaki ödeme yöntemlerini incelendiğinde, banka kredisi kullanımının bir önceki aya göre 30 puan arttığını gördüklerini bildirdi.
Kalyoncu, şunları kaydetti:
“Mayıs ayında 3,79 seviyesinde gerçekleşen stok erime hızının haziranda çok hızlı bir şekilde 11,96 seviyesine yükselmesi ise beklemede olan konut alıcıları için faiz oranının ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Konut stokunun erime hızındaki bu artışta, kamu bankalarının tarihin en düşük faiz oranlarıyla sunduğu konut kredileri çok etkili oldu. Düşük faiz oranının devam etmesiyle önümüzdeki aylarda özellikle kredili konut satışlarındaki hareketlilik sürecektir."  
Hakkımızda
Franchise
Ofisler
Danışmanlar
Satılık İlanlar
Kiralık İlanlar
Projeler
Ekibimize Katılın
Gayrimenkul Talepleri
Satış Prosedürü
iletisim